Merhaba Değerli İş Ortaklarımız ;


Bu makalemizde Kitap Satış Yetki belgesi nerden ve nasıl alınır adım adım resimli bir şekilde sizler anlatacağız.


1 - Adım :  Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı https://telifhaklari.ktb.gov.tr/  web sitesine giriş yapıyoruz.2- Adım :  Başvuru işlemlerinden Sertifika Başvuru linkine giriş yapıyoruz.3- Adım :  Karşımıza çıkan ekranda Sertifika Başvuru Ekranına giriş yapıyoruz.4- Adım :  Karşımıza çıkan ekranda Online Başvuru Ekranı yazan butona tıklıyor ve E-Devlet sistemi ile giriş yapıyoruz.5- Adım :  Karşımıza çıkan ekranda Mavi renkteki Giriş yazan buton ile E-Devlet giriş ekranına yönlendiriliyoruz.6- Adım :  Karşımıza çıkan E-Devlet Kapısı ekranında TC kimlik numaramız ve E-Devlet şifremiz ile sisteme giriş yapıyoruz.7- Adım :  Karşımıza çıkan ekranda ok işareti ile işaretlediğimiz Sertifika / Yapımcı Sertifika İşlemleri yazan butonu ile devam ediyoruz.8- Adım :  Karşımıza çıkan ekranda ok ile işaretlediğimiz mavi renkli kutucuğa tıklıyoruz öncelikle.


9- Adım :  Karşımıza çıkan yeni küçük ekranda TC kimlik numarası yazan alana TC kimlik numaramızı yazıp sorgula diyoruz.

Sorgulama sonrası alt kısımda bilgilerimiz otomatik olarak gelecektir eksik olan alanları doldurmanız gerekmektedir. 

Çoğunlukla telefon numarası veya adres kısmı boş gelebilmektedir. Boş olan alanları doldurunuz. ve kaydediniz.

Şahıs şirketi iseniz Ünvan Ek kısmını boş bırakınız.10- Adım :  Karşımıza çıkan ekranda Kişiler yazan kısımda kendinizi seçiniz ve alttaki yeşil renkteki Seçili Şube İle İşlem yap yazan kutuya tıklayınız.


11- Adım :  Karşımıza çıkan ekranda ok ile işaretlediğimiz Yeni Sertifika Başvurusu butonuna tıklayınız.12 - Adım :  Karşımıza çıkan ekranda Başvuru İçin Yetkim Var butonuna13- Adım : Bu Bölüm önemlidir lütfen resimdeki şekilde doldurunuz

  1.  Faaliyet Belgesi Tarihi bölümünü başvuru yaptığınız tarihi seçiniz.
  2. Firma Ölçeğiniz Nedir seçeneğini Mikro 0-9 kişi alanını seçiniz.
  3. Seçilen faaliyet alanı asıl faaliyet alanınız mı bölümünü Hayır ( Akaryakıt vs vs vs) seçeneğini seçin.
  4. Altındaki seçeneklerden sadece Satış seçeneğinin yanındaki kutucuğa tik koyunuz.
  5. Tik koyduğunuzda altta 4 seçenek daha çıkacaktır çıkan seçeneklerden sadece Kitap, müzik ve sinema eseri satışını seçiniz
  6. Hemen altında sizden İmza sürgüsü yüklemenizi isteyecektir burada dikkat etmeniz gereken konu imza sürgünüzün PDF formatında olası gerekmektedir.
  7. Daha sonra onay kutucuklarına tik işareti kayarak onaylayınız ve kaydediniz.


Son olarak sizden 761 TL ödeme istenecektir. Bu ödeme işleminiz en kolay Ziraat bankası hesabınız var ise Ziraat Mobil uygulamasından Ziraat bankası hesabınız yok ise Ziraat bankası hesabı olan bir kişinin Ziraat Mobil uygulamasından  Ödemeler > Vergiler ve Resmi kurumlar > Muhasebat > bölümüne girerek kendi TC kimlik numaranızı yazdıktan sonra  Devam butonuna tıklayınız. ve ödemesini gerçekleştiriniz.


Önemli not : Ödemeyi başvurunun hemen sonrası Faturanızın son ödeme tarihi geçmiştir. şeklimde hata alabilirsiniz. Başvurunuzdan ortalama 12 saat sonra ödeme yapabilmektesiniz. Bu Faturanızın son ödeme tarihi geçmiştir hatasını alırsanız bekleyiniz ve ara ara deneme yapınız


HAYIRLI OLSUN :)